W atmosferze niecodziennego spotkania z historią, w niedzielę 10 października 2021 r., obchodzono w Kamieńcu Podolskim 400. rocznicę zwycięskiej bitwy pod Chocimiem, kiedy to wojska Rzeczpospolitej Obojga Narodów pokonały siły Imperium Osmańskiego.
Pokaz uzbrojenia i strojów przybyłej z Polski grupy rekonstrukcyjnej oraz Msza św. sprawowana w kościele św. Mikołaja w Kamieńcu Podolski, a także koncert muzyki patriotycznej i otwarcie wystawy poświęconej bitwie pod Chocimiem, to centralne wydarzenia niedzielnych uroczystości.
Natomiast już 9 października, w leżącej na terenie Mołdawii Berezowce, pod pomnikiem Stanisława Żółkiewskiego, przedstawiciele grupy rekonstrukcyjnej polskiej husarii z chorągwią upamiętnili 401. rocznicę śmierci hetmana wielkiego koronnego.
W kamienickich uroczystościach wziął również udział ordynariusz diecezji kamienicko-podolskiej bp Leon Dubrawski, który bardzo serdecznie przywitał uczestników uroczystości, dając wyraz potrzebie organizowania tego typu wydarzeń.
Pamięć o wydarzeniach historycznych, jest dziś bardzo potrzebna i trzeba o niej pamiętać – powiedział w wywiadzie dla Katolickiego Programu Radiowego we Lwowie bp Leon Dubrawski:
W wydarzeniu brała udział ponad 40 osobowa grupa polskiej młodzieży z Żytomierza. Dla młodych Polaków z Ukrainy, jak podkreśliła na antenie naszego radia Wiktoria Laskowska-Szczur, prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie, takie spotkania są żywą lekcją historii, tak bardzo potrzebną młodzieży:
W wydarzeniu wzięli udział przybyli ze Lwowa słuchacze i dziennikarze Katolickiego Programu Radiowego, celebrujący Mszę św. w rycie trydenckim ks. dr Krzysztof Szebla ze lwowskiej katedry, a także reprezentujący Konsulat Generalny RP we Lwowie konsul Rafał Kocot. Obecni byli także przedstawiciele Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”, na czele z członkiem Rady Fundacji Radosławem Petermanem.
Tekst i dźwięk: Mariusz Krawiec
Zdjęcia: Irena Rudź