Wielki Post to szczególny czas modlitwy, postu i jałmużny, który wzywa nas do przemiany życia, którego początkiem jest stanięcie w prawdzie i szczerości wobec siebie – przypomina w Słowie Pasterskim na Wielki Post 2020 abp Mieczysław Mokrzycki. Jednocześnie metropolita lwowski zachęca wszystkich do modlitwy o powołania.
Abp Mieczysław Mokrzycki zachęcił w tym roku szczególnie do modlitwy w intencji powołań kapłańskich i zakonnych:
Były sekretarz Jana Pawła II przypomina także o duchowości pasyjniej, związanej z odprawianiem Gorzkich Żali i Drogi Krzyżowej, jaka towarzyszyła świętemu papieżowi z Polski:
Słowa abp Mieczysława Mokrzyckiego wyemitowano na antenie Katolickiego Programu Radiowego we Lwowie w niedzielę 1 marca 2020 r.
Słowo pasterskie na Wielki Post 2020
Czcigodni Kapłani i Osoby Życia Konsekrowanego!
Umiłowani Bracia i Siostry!
Przekraczając bramę Środy Popielcowej wchodzimy w czas Wielkiego Postu. Rozpoczynamy duchową drogę czterdziestu dni, która prowadzi do bezpiecznego celu, jakim jest Pascha Chrystusa, czyli Jego zwycięstwo nad śmiercią.
Ten szczególny czas wzywa nas wszystkich do przemiany życia, którego początkiem jest stanięcie w prawdzie i szczerości wobec siebie. Dlatego poszukując Boga i Jego miłości uzdrawiającej, musimy stać się posłusznymi Jego nauce, ponieważ to ona leczy nas z nienawiści. Nie przestanie bowiem postępować źle ten, kto tylko słucha Słowa, a nie wprowadza tego Słowa w czyny. Nie przestanie osądzać bliźniego ten, kto nie zrozumie słów: „Dlaczego widzisz drzazgę w oku swego brata, a belki we własnym oku nie widzisz”.
Zatem wielkopostna droga przemiany, to bardzo konkretne postępowanie, w którym wykorzystujemy trzy dobrze nam znane środki, którymi są: modlitwa, post i jałmużna.
Dzisiejsza Ewangelia przypomina, że mamy modlić się dyskretnie, wewnętrznie i bardzo osobiście. Modlitwa nasza nie może być obliczona na poklask i zewnętrzną postawę, polegającą na tym, aby ludzie nas widzieli. Wielkopostna modlitwa, to naśladowanie cierpiącego Jezusa, który z pełnym oddaniem się woli Ojca trwa wiernie i samotnie na modlitwie w Ogrójcu. Zatem autentyczne zjednoczenie z Bogiem może dokonać się w samotności i ciszy, z dala od wrzawy i zgiełku świata.
W Okresie Wielkiego Postu mamy również więcej pościć, a więc umartwiać całego siebie. Wielkopostny hymn brewiarzowy podpowiada nam, abyśmy używali w tym okresie mniej słów, pokarmów i napojów, a zachowali większą czujność. Chcemy pościć, aby bardziej podobać się Bogu, a nie ludziom.
Trzecie wielkopostne zadanie jest związane z jałmużną. Dawanie jałmużny, dzielenie się miłosierdziem z innymi, jest czynieniem przez nas sprawiedliwości. Chodzi więc o dyskrecję, delikatność i pełną troskę o dobro i życie bliźnich. Jak wskazuje słowo Boże: „Jałmużna uwalnia od śmierci i oczyszcza z każdego grzechu. Ci, którzy dają jałmużnę, nasycą się życiem”.
W przeżywanym Roku Modlitwy o Powołania Kapłańskie i Zakonne, niech te trzy drogi umartwienia, będą ofiarowane w tej właśnie intencji. Potrzeba bowiem prosić Boga na rożne sposoby, aby Wspólnocie Kościoła nie zabrakło duchowych przewodników, którzy pomogą nam w odkrywaniu Bożej prawdy, dającej wolność i zapewniającej zbawienie.
Wszystkim na czas Wielkiego Postu z serca błogosławię: W imię Ojca, i Syna, i Ducha Świętego. Amen.
Lwów, 26 lutego 2020 roku
+ Mieczysław Mokrzycki
Arcybiskup Metropolita Lwowski