3 maja Polacy obchodzą uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Uznanie Maryi za Królową Korony Polskiej miało miejsce we Lwowie w 1656 roku.
W czasie najazdu szwedzkiego, 1 kwietnia 1656 r. w katedrze lwowskiej, przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej król Jan Kazimierz złożył uroczyste Śśuby, w których m.in. zobowiązywał się szerzyć cześć Maryi, wystarać się u papieża o pozwolenie na obchodzenie Jej święta jako Królowej Korony Polskiej, a także zająć się losem chłopów i zaprowadzić w państwie sprawiedliwość społeczną.
Obraz Jana Matejki: Śluby Jana Kazimierza we Lwowie
Temu uroczystemu wydarzeniu towarzyszyło odśpiewanie litanii do Najświętszej Panny. Nuncjusz apostolski dodał do tej modlitwy wezwanie „Królowo Korony Polskiej, módl się za nami”, które zgromadzeni biskupi i senatorowie trzykrotnie powtórzyli.
o. Juliusz Mancinelli
Mało znanym wciąż faktem pozostaje to, że po raz pierwszy Maryja została określona „Królową Polski” w trakcie objawień jakich otrzymał w Neapolu włoski jezuita ojciec Juliusz Mancinelli. Dnia 14 sierpnia 1608 r. miał on objawienie, podczas którego Maryja poleciła mu, aby nazwał ją Królową Polski: „A czemu mnie Królową Polski nie zowiesz? Ja to Królestwo wielce umiłowałam i wielkie rzeczy dlań zamierzam, ponieważ osobliwą miłością ku Mnie pałają jego synowie”. Treść tych objawień rozpowszechnił na ziemiach Rzeczypospolitej książę Albrecht Radził, Wielki Kanclerz Litewski.
Matka Boża ukrazująca się św. Stanisławowi Kostce w wizjach o. Juliusza Mancinellego
W 1908 r. wezwanie „Królowo Polski” zostało na stałe wpisane do Litanii Loretańskiej. Zezwolił na to papież Pius X. W tym samym roku ustanowił on też święto Królowej Polski dla archidiecezji lwowskiej.
Nagranie: Anżelina Naida. Opracowanie techniczne: Oksana Naida.